Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Jak se naladíte, tak budete vnímat okolí

 

Při studiu účinku vlivu subliminálních nahrávek se zjistilo, že člověk je to, jak mluví (a myslí). Jednoduše řečeno, úroveň mluvy zrcadlí úroveň nitra, a naopak. Používáme-li hodně negativních slov, začneme i uvažovat negativně a vnímat jen negativní znaky vnějšího světa. Ten, kdo přehnaně často používá slovo problém, má život samé problémy a většinou je nevyřeší.

Chcete příklad praktického dopadu? Začnou-li sestřičky na sexuologické ambulanci pohrdat muži-pacienty, kteří chodí se svými potížemi, začnou postupně pohrdat všemi muži, tedy i těmi svými. Za pár let se všechny rozvedou a nebudou schopny nalézt si jiné partnery. Začne-li premiér používat stále častěji (a hned dvakrát za sebou) i v obyčejných větách slovo "strašně", dopadne to s ním podle toho.

Mé lidské varování zní takto: Pozor na to, dámy a pánové, jak mluvíte o svých partnerech a partnerkách. Negativní slova iniciují negativní vnitřní postoje. Samozřejmě, pozor na úředničinu na úřadech.

Mé politické varování zní: Pozor na to, jak mluvíte, pánové politici a komentátoři. Vytváříte-li instituci pro lidi, hovořte o lidech a s lidmi lidsky. Ne byrokraticky. Na jako s položkami v seznamu věcí k vyřízení.

 

http://psychologie.doktorka.cz/jak-naladite-tak-pochodite/
(na
http://psychologie.doktorka.cz najdete spousta zajímavých postřehů a rad) 

Existuje jedna společná realita,ale díky našim rozdílným osobnostem ji vnímáme každý jinak. Všichni si tu realitu nějak „přetváříme podle svých vlastních zkušeností, získaných z prostředí v kterém žijeme. Důležité je poznamenat, že se to neustále mění. A tento psychologický postřeh s tím jednoznačně souvisí. Představte si buddhisty, nemyslím mnichy v oranžových rouších v Indii či Tibetu, ale ty, kteří žijí mezi námi. Žijí jako my, pracují, mají rodiny, přátele, jednou z myšlenek buddhismu je k věcem přistupovat pozitivně. Například k problémům, které máme každý přistupují tak že je neoznačují jako problémy a snaží se je brát jako další situaci, zkušenost v životě. Z našeho pohledu ty problémy mají, ale oni je tak nevidí, protože když dělíme věci na negativní a pozitivní tak nám díky tomu vznikají i takové myšlenky, pozitivní a negativní.
Když se nám rozbije auto na dálnici, my jsme z toho naštvaní apod. Tím ničemu nepřispějeme a situaci tím nevyřešíme, akorát zhoršíme naše racionální myšlení. Když jsme naštvaní nejsme schopni plně přemýšlet co s tím dál a pravděpodobně tu situaci nevyřešíme tak efektivně jako kdyby jsme se nenechali unést pocity a emocemi(když začneme kopat do auta, nadávat apod.), jestli se nám podaří o té situaci začít přemýšlet tak, že je to jen dočasně navozený stav a uvědomíme si, že za hodinu už tu ten stav pravděpodobně nebude, je zbytečné se tím nechat ovlivnit.
Proč se o buddhistech říká, že jsou tak vyrovnaní a šťastní? Je to jen díky jejich pozitivnímu pohledu a přístupu ke světu. Takže lidé, kteří ve všem vidí problém, ty problémy mít budou, a ti kteří říkají, že je všechno špatné budou zkrátka mít všechno špatné, ale člověk, který bude brat všechny situace jen jako další zkušenost a nebude k tomu přiřazovat nějaké své negativní pocity a myšlenky, bude vše brát pozitivně a s radostí a když se naučíme takto přistupovat ke všem událostem v životě tak během několika let praktikování tohoto přístupu dosáhneme stálé změny a náš život se změní na krásný, jednoduchý a šťastný .Nemůžem očekávat změnu hned, ale trpělivou a důslednou prací toho můžem dosáhnout.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odkazuju te na blog Vlastika Marka BARAKA

(jana, 30. 11. 2011 22:38)

baraka-tam je semleto vsecko deni nebo vsechny jeho knihy,protoze se ti budou/mozna/libit.Jako treba ta Navod na pouziti cloveka.nebo Meditace nebo Tajne dejiny hudby.Lehce a hrave taky pojmenovava a vyjadruje se k dnesnimu "JAK SE VECI MAJI",(a co my potime se zkrivenou tvari..)a taky to byval muzikant a ti vidi svet jinak,nez materialisti.Ale me se libi jeho styl uz dlouho,i kdyz se vsim nemusim uplne souhlasit.J