Jdi na obsah Jdi na menu
 


Buddhisticke texty na webu

Na linku http://www.noob.hlubina.com/scan_knihy-buddha.rar je možno stáhnout buddhistický material.

Buddhovy rozpravy - svazek 2
Lví řev - Buddhovi rozpravy svazek 5
Jádro buddhistické meditace
Záblesky vědomí

Pro představu co můžete čekat je tu pár ukázet z Záblesky vědomí:

Životy plné nevědomosti nás dovedli k tomu, že celek naší bytosti ztotožňujeme s egem. Jeho největším vítězstvím je to, že nás svedlo k víře, že jeho nejhlavnější zájmy jsou i našimi nejhlavnějšími zájmy, a dokonce i k tomu, že své vlastní přežití ztotožňujeme s přežitím ega. Je krutou ironií, že právě toto ego a jeho ulpívání jsou u kořene všeho našeho utrpení.
 Ego je přesto tak hrozně přesvědčivé a my jsme byli tak dlouhou dobu jeho otroky, že se děsíme představy, jaké by bylo ocitnout se někdy bez něj. Být bez ega, ego nám šeptá, znamená ztratit celé bohaté kouzlo být člověkem a být redukován na bezbarvého robota či hloupou zeleninu.

Existuje známé pořekadlo: „Pokud není mysl plná komplikací, je spontánně blažená, stejně jako nezvířená voda je od přirozenosti průhledná a čistá.“
 Často přirovnávám mysl při meditaci ke džbánu kalné vody. Čím déle s vodou nehýbáme a nevíříme ji, tím více částeček špíny klesne ke dnu a vodu prozáří její přirozená čistota. Skutečná přirozenost mysli je taková, že když ji jen ponecháme v jejím nezměněném, přirozeném stavu, sama nalezne svou pravou přirozenost, kterou je blaženost a čistota.

Pokud je vaše mysl prázdná, je stále připravená na cokoliv. V mysli začátečníka existuje mnoho možností, v mysli zkušeného jen málo.

  SUZUKI-ROŠI

Uvažujte nad tímto: Vědomí nestálosti je paradoxně jedinou věcí, které se můžeme přidržovat, snad naším jediným trvalým vlastnictvím. Je jako obloha či země. Nezáleží na tom, nakolik se vše kolem nás může měnit či hroutit, ony přetrvávají.

 Řekněme, že procházíme otřásající emoční krizí… zdá se, že celý náš život se rozpadá…. Manžel či manželka nás náhle bez varování opouštějí. Země je však stále na svém místě, obloha také. Samozřejmě, i země se tu a tam zachvěje, aby nám připoměla, že nic nemůžeme pokládat za jisté….

Často se ptáme sami sebe, co dělat s negativismem či jistými rušivými emocemi. V pozornosti meditace můžeme své myšlenky a emoce nazírat naprosto nezaujatě. Když se váš postoj mění, mění se tím i celková atmosféra vaší mysli a dokonce i samotná podstata vašich myšlenek a emocí. Když budete vstřícnější vy, budou vstřícnější i ony, když s nimi nebudete mít žádné potíže vy, nebudou je mít ani ony s vámi.

Celý váš život ve vás žijí dva lidé. Jedním je ego, upovídané, náročné, hysterické a vypočítavé, a druhým je skrytá duchovní bytost, jejíž klidný moudrý hlas jste jen zřídkakdy zaslechli nebo mu věnovali pozornost. Jak stále více nasloucháte učením, přemítáte o nich a začleňujete je do svého života, probouzí se a posiluje váš vnitřní hlas, vaše vrozená rozpoznávací moudrost, kterou v budhismu nazýváme „rozlišovací vědomí“. Vy sami začínáte rozlišovat mezi jeho vedením a různými hlučnými a okouzlujícími hlasy ega. S celým svým leskem a důvěrou se k vám začínají vracet vzpomínky na vaši pravou přirozenost.
 Ve skutečnosti zjistíte, že jste v sobě odhalili svého vlastního moudrého průvodce, a jak jeho hlas či rozlišovací vědomí budou přibývat na síle a zjasňovat se, začnete mezi různými klamy ega rozeznávat jeho pravdu a budete jí s pronikavostí a důvěrou schopni naslouchat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

link

(oprava, 11. 3. 2008 12:42)

http://www.noob.hlubina.com/scan_knihy-buddha.rar

kunda

(kunda nechce se mi nic odeslat, 4. 11. 2007 23:11)

http://jitush-hk.webovastranka.cz/file/545/1922 text!